přeskočit k navigaci »

 

Tady jsem Úvod > Barokní místa v Karlovarském kraji > Klášter premonstrátů Teplá

Klášter premonstrátů Teplá

 

Kategorie: Barokní místa v Karlovarském kraji  | Město: Teplá

 

Barokní budova konventu a prelatury dle návrhu Kryštofa Dientzenhofera byla dokončena roku 1725. Uvnitř je vyzdoběna štuky z první poloviny 18. století. Nástěnné malby v letním refektáři a Modrém sále jsou dílem Maura Fuchse ze začátku 19. století, které se výtvarně stále nesou v duchu odeznívajícího baroka. Fuchsova plátna jsou také v kapitulní síni. Klášterní kostel Zvěstování Páně je románsko gotickou stavbou z přelomu 11. a 12. století, ale uvnitř byl barokně upraven v polovině 18. století. Autorem nástropních maleb je Eliáš Dollhopf z Horního Slavkova. Dollhopf je autorem monumentálního portrétu bl. Horoznaty zakladatele kláštera, který je dnes umístěn v Hroznatově kapli. Dvě jeho plátna by pozorný návštěvník nalezl v prezbytáři. Autorem většiny sochařské výzdoby kostela je Ignác Platzer. Mezi nejzajívavější patří Hroznatův kenotaf a oltář světějšího kříže uprostřed kostela. Sochařská výzdoba bočního oltáře svatého Teodora je dílem Matěje Václava Jäckela. Uvnitř oltáře jsou ostatky světce ukryté v dekorativní figuríně, která je nejspíše dílem chotěšovských premonstrátek. Hlavní oltářní obraz je dílem Jana Petra Molitora a zobrazuje Zvěstování Páně. Klášter měl v baroku malíře i ve vlastních řadách. Premonstrát br. Lukas Wolf je autorem cyklu maleb ze života bl. Hroznaty a druhého cyklu zobrazujícího život sv. Norberta. Oba jsou do dnes k vidění na chodbách barokní budovy. Klášterní knihovna je z let 1905-1908 přesto i ona byla postavena v duchu barokního historizmu. Krásnou ukázkou novobarokního umění jsou knihovní skříně s putti, které vytvořila pražská Röhrova dílna z balkánského dubu.

Klášter premonstrátů v Teplé si pro návštěvníky zajímavé pravidelné i mimořádné prohlídky:

Život v barokním klášteře - prohlídka z průvodcem otevřená široké veřejnosti. Návštěvníci projdou všemi patry barokní budovy od Kryštofa Dientzenhofera - od suterénu, kde se skladovyly potraviny, přes cely řeholníků, jídelnu, kapitulní místnost a část opatského bytu s Modrým sálem. Každý den od března do října.

Barokní štolový systém - prohlídka s průvodcem Vám představí klášter jako architektonický a technický počin Kryštofa Dientzenhofera. Důraz je kladen zejména na klášterní vodohospodářství, barokní kanalizační a drenážní systém. Je na objednávku.

Prohlídka kláštera pro malé dobrodruhy - děti se při výkladu, který je pojat hravou formou přiměřeně jejich věku, seznámí s těmi nejatraktivnějšími prostory barokní části kláštera a v základu poznají život řeholníků tepelského kláštera. Prohlídka  je doplněna zábavnou hrou s rébusem, která se odehrává v klášterním sklepení. Je na objednávku.

Projekt Monastýrování

10. června 2017 - Klášterní život - Mgr. Jana Oppeltová Ph.D. odbornice na barokní kláštery z Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Vás provede některými běžně nepřístupných prostor, jako je oratoř, zimní refektář, nebo bývalá barokní knihovna.
8. - 9. července 2017 - Klášterní podzemí - některé prohlídky povede Petr Stránský stavební odborník z firmy BOLID-M, která spolupracovala na rekonstrukci barokního štolového systému.

28. - 29. července 2017 - Nocí ke hvězdám - máte možnost projít se tmavými chodbami barokního kláštera sami bez doprovodu průvodce a třeba si ještě vyluštit zábavný kvíz.

23. září 2017 - Klášterní architektura - prohlídky povede Tomáš Karel odborník na stavebněhistorické průzkumy z Národního památkového ústavu ÚOP Plzeň., který spolupracoval při obnově barokní části kláštera.

Projekt Monastýrování - připravujeme pro Vás řadu speciálních prohlídek ve spolupráci s kláštery Plasy, Kladruby, Zlatá Koruna a Osek.

 

 

 

 

 

Kontaktní údaje

Adresa: Teplá 1

PSČ: 36461

 

Fotografie

 
 
 

Mapa

 
 
 
 
Živý kraj

Živý kraj
oficiální průvodce Karlovarským krajem

E-mail: info@zivykraj.cz